Turvaline sport. Infomaterjal lastele.

Turvaline sport. Infomaterjal lapsevanematele.

 

KUIDAS VALIDA LAPSELE ÕIGE SPORDIALA?

Sport on midagi enamat kui seos lapse füüsilise tervisega. See aitab ka arendada meeskonnatööd, tõsta enesekindlust ja tunnetada oma keha. Õige spordiala valimine lapsele ei ole kõige lihtsam ning võib olla lapsevanemale suureks väljakutseks. Mõnele lapsele sobivad meeskonna- ning teisele individuaalsed alad. Ühed kehatüübid sobivad rohkem ühe spordialaga, teised teisega – kuidas teha valik? Vaata oma lapse huvialasid – on ta eriti aktiivne ja armastab palju joosta? Meeldib talle vaadata mõnda kindlat spordiala televiisorist? Meeldib talle tantsida? Tegevused, mis meile tavaelus meeldivad ja hästi välja tulevad, sobivad reeglina ka spordialas, mida harrastame. Vältige oma lemmik-spordiala pealesundimist – selle asemel laske lapsel ise valida. Tutvustage talle võimalikult palju erinevaid spordialasid ning leidke koos meeldivaim.

Lase lapsel proovida

Kõige lihtsam on uurida, milliseid spordialasid Sinu kodupiirkonnas harrastatakse ja lapsele neid tutvustada. Enamus spordialasid on võimalik proovida ilma, et peaks sellele alale vastava varustuse hankima. Tavaliselt saab laps treeningule minna spordipükstes ja T-särgis ning teistega koos treenida, et näha, kas see spordiala meeldib talle.

Pisipõnnid

Pisipõnnina õpib Sinu laps kuidas joosta, hüpata ja mängida. Spordialad nagu jalgpall, maadlemine, ujumine ja kergejõustik võivad olla suurepäraseks sissejuhatuseks sportlike tegevuste juurde. Need kogu keha arendavad spordialad aitavad tõsta enesekindlust ja -hinnangut, samuti arendada käte ja silmade koordinatsiooni ning üleüldist sportlikku arengut selles vanuses.

Põhikool ja teismelised

Sellel ajal on juba lihtsam kindlaks teha, millised spordialad Sinu lapse keha arengu ja iseloomuga sobivad. Teismelisele, kes on lapsena aktiivselt erinevate spordialadega tegelenud, sobivad spordialad nagu jalgpall, tennis, golf, kergejõustik. Kui tal on kiirust, jõudu, osavust, vaimset tugevust ja töötahet, on ta võimeline osalema igal spordialal.

Meeskonnaspordi eelised

Lapsepõlves oleks hea proovida meeskonna spordialasid. Need õpetavad lapsele teistega arvestamist ja mitmeid muid oskusi mis on elus olulised – näiteks teistega arvestamine ja meeskonnatöö. Meeskonnaalad ei ole vaid jalg- või võrkpall. Sõudmine, võimlemine, tants ja ujumine – neis kõigis on osa meeskonnal ja need arendavad samu oskusi.

Üksikalade eelised

Üksikalad õpetavad püsivust, pühendumust ja tõstavad lapse enesehinnangut. Kuigi spordiala harrastatakse üksi, siis on palju võimalusi sotsialiseerumiseks ja teistega võistlemiseks, mis annab samad eelised kui võistkonna sport.

Tervisekontroll

Enne, kui laps alustab treeningutega, peaksid olema kindel, et tema tervislik seisund on treenimiseks turvaline. Pere- või spordiarst aitab kindlaks teha, kas lapse füüsiline seisund on valitud spordialaks sobiv. Liiga tihti vigastavad lapsed end treeningutel kuna nende füüsiline seisund ei olnud vastavaks koormuseks valmis või neil oli mõni muu terviseprobleem, millest varem ei teatud.

Õpetab vastutama

Spordialaga tegelemine nõuab vastutust ja enesedistsipliini nii lapselt kui ka lapsevanemalt. Iseseisvalt harjutamine, varustuse eest hoolitsemine, täpseks ajaks treeningutele ja võistlustele jõudmine, aktiivne olemine – kõik need nõuavad aja ohverdamist muude huvide kõrvalt. Seega sport võib olla väga hea vastutustundlikkuse õpetaja.

Ole innustav!

Ära unusta, et oled oma lapsele eeskujuks! Innusta, julgusta ja õpeta lapsele ausat mängu spordis. Sport on suurepärane võimalus lapsel kasvada ja areneda tervislikuks, edukaks täiskasvanuks ja Sina oled parim inimene, kes teda sel teel suunata saab.

Õnnetusjuhtumikindlustus

Kahjuks, juhtub mõnikord, et spordiga tegelemisel juhtub sporditrauma – toimub mingi lihase või liigese vigastus. Seepärast tasub lastevanematel vormistada alaealiste laste kindlustus, mis võimaldab hüvitada kulutused, mis on seotud treeningutel või võistlustel saadud traumadega.

Noorsportlaste terviseuuringud